iranembberlin
iranembberlin

تعيزع قزوين در چهارمين ايستگاه خود در آلمان مهمان هامبورگي ها بود

 

 

گروه تعزيه قزوين كه با هماهنگي سفارت ايران در برلين قرار است 10 شب در شهر هاي مختلف آلمان نمايش اجرا كند  در  چهارمين اجراي خود با استقبال ايرانيان و آلماني‌ها در هامبورگ همراه شد. در اين برنامه كه به طور سنتي و در چادري كه در حياط كنسولگري برپا شده بود، اجرا شد و به مدت يك ساعت به طول انجاميد، ايراني‌هاي مقيم و آلماني‌ها همزمان در فضايي معنوي و متأثر از اجراي گروه تعزيه، در سوگ مصيبت كربلا گريستند.

در اين مراسم  كه به ميزباني كنسولگري ايران در هامبورگ بر گزار شد برنامه هاي ديگري هم در خلال تعزيع انجام شد.در اين مراسم ابتدا سيدسعيد سيدين، سركنسول ايران در هامبورگ با خوش‌آمدگويي به مهمانان، در سخنان كوتاهي ضمن با ارزش عنوان‌كردن اقدام رايزني فرهنگي ايران در برنامه‌ريزي اجراي آيين سنتي تعزيه، از ديگر مسئولان و نهادهاي اين اقدام نيز قدرداني كرد.

در ادامه سيف‌الله شكري، پژوهشگر موسيقي آييني و تعزيه، ضمن خوشامدگويي به مهمانان و تشكر از كنسولگري ايران و رايزني فرهنگي براي دعوت از گروه تعزيه به هامبورگ، درباره ريشه‌هاي هنر تعزيه سخنراني كرد.

در پايان تعزيه‌خوانان پس از اجراي گوشه‌هايي از گفتگوي حضرت ابوالفضل العباس(ع) با حر و گفتگوي آن حضرت با شمر، در خصوص امان‌نامه يزيد به حضرت ابوالفضل(ع) به هنرنمايي پرداختند.

درحين اجراي اين قطعه تعداد زيادي از حاضران تحت تأثير اين برنامه حماسي قرار گرفته و گريستند؛ آنان از هنرمندان اين نمايش آييني و سنتي قدرداني كردند.

گفتني است، گروه تعزيه استان قزوين با همكاري رايزني فرهنگي ايران در آلمان و اداره كل همكاري‌هاي فرهنگي و هنري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي اقدام به اجراي چند قطعه نمايشي آييني در شهرهاي برلين و هامبورگ كرده است و در ادامه نيز بنا به درخواست ايرانيان مقيم در لهستان، چند اجرا در اين كشور خواهد داشت.

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ آذر ۱۳۹۶ ] [ ۱۲:۴۵:۵۹ ] [ iranembberlin ] [ نظرات (0) ]

برگزاري نمايشگاه " سنت انجيل در دنياي اسلام" در برلين

 

 

موزه هنرهاي اسلامي با همكاري بنياد فرهنگي پرويس و كتابخانه موزه هاي دولتي برلين و با حمايت سفارت ايران در برلين اقدام به برپايي يك نمايشگاه با عنوان “سنت انجيل در دنياي اسلام” كرده اند.

اين نمايشگاه از تاريخ 14 ژوئيه تا 15 اكتبر در محل جزيره موزه‌هاي برلين و در يكي از سالن‌هاي موزه پرگامون برپا مي‌شود   و در تلاش است تا ارتباط بين اديان مختلف را از دوران هاي گذشته نشان دهد.

اين نمايشگاه شامل نسخ و دست نوشته‌هايي است كه از مسيحيان در بين مسلمانان وجود داشته است. اغلب اين آثار به اواخر قرن نوزدهم ميلادي برمي گردند. خالقان اين نسخ، مسلمانان و يهودياني هستند كه در خاورميانه ساكن بوده اند. اين اسناد علاوه بر نسخ خطي شامل نقاشي هاي مينياتور كه اغلب داستان هاي انجيلي را به تصوير كشيدند، مي شود. در توصيف و اعلاميه افتتاح اين نمايشگاه در وبگاه رسمي موزه‌هاي دولتي برلين آمده: اديان و فرهنگ هاي آنها هميشه با هم در ارتباط بوده‌اند. به طور مثال بسياري از اقوام و سرزمين هاي مسلمان بستر ادياني مانند مسيح و يهود بوده‌اند و يا در مقابل دين اسلام در بسياري از سرزمين‌هاي مسيحي سنتي ديرينه دارد. اين ويژگي باعث شده تا هنر و فرهنگ اقوام و اديان بين يكديگر مورد تبادل قرار گيرد. در ادامه به جايگاه اديان در كتب آسماني اشاره شده و قرآن را بستري معرفي كرده كه بارها از اديان و اقوام مسيحي و يهودي نام برده است.

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ آذر ۱۳۹۶ ] [ ۱۲:۳۵:۱۲ ] [ iranembberlin ] [ نظرات (0) ]

نمايشگاه آثار ملي جمهوري سالامي ايران در شهر بن آلمان افتتاح شد

 

 

پس از چهار سال تلاش و ممارست مسئولان فرهنگي و ميراث فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و آلمان و پيگيري هاي مسئولانه سفارت ايران در برلين بالاخره  تلاش هاي انجام گرفته جواب داد و در عصر روز چهارشنبه 23 فروردين ماه نمايشگاه «ايران؛ فرهنگ كهن بين آب و بيابان» موزه و تالار هنر و نمايش جمهوري فدرال آلمان با حضور «گونتر ويناندز» معاون وزير فرهنگ و رسانه جمهوري فدرال آلمان، سعيد حريري، رايزن سفارت جمهوري اسلامي ايران در امور فرهنگي در برلين و محمدحسن طالبيان، معاون ميراث فرهنگي و سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و جبرئيل نوكنده، مدير كل موزه ملي ايران در ساختمان موزه و تالار هنر و نمايش جمهوري فدرال المان افتتاح شد.

اين نمايشگاه كه  از 25 فروردين لغايت 30 مرداد ماه 1396 در شهر بن آلمان برگزار گرديد به ارائه تصاوير و آثار  دورة زماني مختلف ايران از  زمان دورة نوسنگي (هزارة هفتم قبل ‌از ميلاد) تا آغاز دورة هخامنشي را در بر داشت و استقبال خوبي هم از اين نمايشگاه به عمل امد..

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۲۸:۱۲ ] [ iranembberlin ] [ نظرات (0) ]

اولين حضور جهاني فيلم كوتاه «گلداني كه پاييز مي شود» در آلمان

 

مهدي فرد قادري با ساخت فيلم كوتاه زيباي «گلداني كه پاييز مي شود» توانست جشنواره دتمولد آلمان را متقاعد ساز تا از فيلم او براي حضور در بخش مسابقه جشنواره براي نمايش اثر خود دعوت كنند و او اكنون اولين حضور جهاني اش را تجربه خواهد كرد.

.به گزارش خبرگزاري مهر، پس از حضور فيلم سينمايي «جاودانگي» در جشنواره فيلم مونيخ آلمان، جديدترين فيلم كوتاه مهدي فردقادري هم به جشنواره دتمولد آلمان دعوت شد

گلداني كه پاييز مي شود با نقش آفريني امير شريعت در نقش اصلي به واكاوي ذهني مردي مي پردازد كه در شبي باراني چند سرنوشت را براي خود متصور مي شود تا از اين طريق به بهترين راه حل زندگي اش برسد. اين فيلم كوتاه پانزده دقيقه اي، اخيرا به هشتمين جشن مستقل فيلم كوتاه نيز ارايه شده است.

برخي از عوامل اين فيلم عبارتند از نويسنده و كارگردان: مهدي فرد قادري، بازيگران: امير شريعت و بيتا مصوري، مدير فيلمبردار: مهدي ايل بيگي، مدير صدابرداري: آرش برومند، طراح گريم: اهورا قاسمي، دستياركارگردان و برنامه ريز: سهيل برخورداري، منشي صحنه: محيا سعادت، صداگذار: حسين قورچيان، ساخت موسيقي: رامين رضاپور، جلوه هاي ويژه بصري: مسعود سعادتمند، عكاس: فريد آجرلو، تهيه كننده: امير شريعت.

براي ديدن ساير مطالب مشابه به وب سايت سفارت ايران در برلين مراجعه فرماييد.

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ آذر ۱۳۹۶ ] [ ۱۲:۳۳:۳۹ ] [ iranembberlin ] [ نظرات (0) ]

 همزمان با آغاز هفته ي دفاع مقدس فيلم اروند در برلين به نمايش در آمد رايزني فرهنگي سفارت ايران در برلين به منظور گراميداشت ياد 175 شهيد غواص همزمان با سالروز هشت سال دفاع مقدس ، شب گذشته فيلم اروند را با حضور كارگردان آن آقاي پوريا آذربايجاني براي جمعي از ايرانيان مقيم در سالن سينما مكس برلين به نمايش درآورد و در ادامه حضار به طرح ديدگاه هاي خود با كارگردان و رايزني مبادرت نمودند. در ابتداي اين مراسم رايزن سفارت ايران  نكاتي را با حضار در ميان گذاشته كه رئوس آن به شرح ذيل مي باشد:

 •  اينكه چرا جنگ به وقوع پيوست و چرا كشور ما آماج تهاجم بعثيان شد امري پوشيده نيست. همچنين اينكه چگونه جنگ موجب بروز تلفاتي عظيم براي جامعه ايران هم به جهت فرهنگي، هم انساني و حتي اقتصادي و توسعه اي شد هم نكته مكتومي ندارد. در حقيقت جنگ از كشور ما و ملت ايران چيزهايي را گرفت كه قابل جبران نبوده و نيست.
 • اينجا با گذشت 37 سال از بروز جنگ در چنين ساعاتي شايسته است به وجه ايجابي جنگ به رغم همه تلخي هاي آن توجه نشان دهيم. از خود بپرسيم جنگ به ما چه داد؟
 •  جنگ هويت ملي، همبستگي اجتماعي و غرور فرزندان جامعه ما را تقويت نمود. جنگ به ما آموخت براي دفاع از خود بايد به خود متكي باشيم. جنگ ما را با ضرورت تقويت زيرساخت هاي ملي آشنا كرد و جنگ به ما چيزي داد كه استمرار هويت تاريخي ما را تضمين مي كند و آن چيزي نيست مگر «قهرماناني تازه در تاريخ ايران كهنسال».
 •  امروز ما گرد آمده ايم تا همزمان با رويداد ناميمون تحميل جنگ 8 ساله به تاثير مجاهدت اين قهرمانان از دل تلاش كارگرداني جواني واقف شويم كه با دستياري زنده ياد رسول ملاقلي  پور كارگرداني متفاوت در دفاع مقدس، «اروند» را ساخته است.
 •  پوريا آذربايجاني مقيم بوستون امريكاست، اما شيرين ترين خاطراتش را در دل اين روايت دارد، او آنگونه كه ابراز داشت بارها با تماشاچيان فيلمش را ديده و بغض و گريه آنها را در تاريكي سينما لمس كرده و خرسند است كه به رغم عدم حمايت نهادهاي دولتي و يا موسسات فرهنگي براي «دل» خود و به جبران قدرداني از انسانهايي متفاوت فيلمي ساخته كه تاثير گذار است.

 در پايان حضار در اين سالن ديدگاه هاي خود را مطرح نموده و پرسش ها و نكاتي را كه از اين فيلم برداشت كرده بودند ارائه كردند:

 •  فيلم هيچ رنگ و بوي سياسي نداشت و اين براي ما يك تجربه شيرين بود براي درك عميق مظلوميت كشور و ملت ما.
 •  براي من به عنوان يك دختر 18 ساله متولد آلمان اين فيلم يك پيام داشت: افتخار به ملتم و هويتم و قهرماناني كه امروز براي اولين بار تجربه آنها را در يك جانفشاني درك كردم. من امروز با افتخار مي گويم ايراني هستم چون ديدم براي خاك و وطنم چه جانهايي اعطا شد.
 •  فيلم براي ما جالب بود اما تاسف مي خورم كه چرا نبايد تجربه جنگ خود را با آلماني ها به اشتراك بگذاريم. ايكاش اينجا ميهماناني از مردم آلمان هم بودند تا با آنچه ما تجربه كرديم آشنا مي شدند.
 • چرا اين فيلم از سوي ايران براي جشنواره هاي سينمايي نامزد نشده است؟
 •  يك پرسش اساسي براي ما عدم وجود داستان در ساخت فيلم هاي دفاع مقدس است ما اين ضعف را در همه نمونه هاي آثار توليد شده مي بينم، بايد از خود بپرسيم چرا داستان نداريم و نمي توانيم خلاقانه ادبيات داستاني دفاع مقدس را ترويج نمائيم.
 •  شما با اين فيلم به من در آستانه شصت سالگي حيات داديد، به من ياد داديد بايد براي كشورم از خون خود دريغ نكنم و من سپاسگزار اين تلاش شما هستم. 

 آقاي لاريجاني كارگردان فيلم اروند در پايان به پاسخ سئوالات پرداختند و انگيزه و دلايل ساخت فيلم را به ترتيب زير بيان داشتند:

1)  اين فيلم ابتدا حاصل آگاهي من و قدرداني ام از كسي بود كه من سينما را آموخت: زنده ياد رسول ملاقلي پور. در مرحله بعد براي من يك انگيزه ديگر هم وجود داشت و آن قدرداني از انسانهايي بود كه بنظرم از ما بالاتر بودند: مرتضي ها، ابراهيم ها، يونس ها و ... اينها براي چيزي جان باختند كه ما بدان كم توجهي نشان مي دهيم و اينها چيزي را سخاوتمندانه اهدا كردند كه ما آن را بخيلانه در دست گرفته ايم.

2)  اين فيلم و فضاي آن و داستانش برايم وقتي كليد خورد كه در ميدان بهارستان انسانهايي را ديدم با لباسها و آرايش هاي مختلف كه فارغ از هرگونه تعلق و نگرش سياسي جمع شده بودند و مي گريستند، آنجا دريافتم اين داستان يك موضوع ملي و فرا جناحي و غير سياسي است و خرسندم كه سعادت ساخت آن نصيب من شد.

3)  من بايد اعتراف كنم به رغم ارائه اين فيلم در جشنواره ها و كسب جايزه مثل فستيوال جيپور، باز شاهد آن هستيم كه شبكه هايي هستند كه دوست ندارند اين ژانرهاي خاص را طرح نمايند.

4)  من دوست دارم بتوانم در اينجا درباره موضع جانبازاني فيلم بسازم كه با كمك آلمان در تجهيز شيميايي عراق مصدوم شدند و براي درمان به اينجا آمدند و همين جا از ايشان براي درمانشان از آنها پول گرفته شد.

5)  براي من افتخار بود كه در اين ساعات خاص كه يادآوري روزهاي مهمي است، فيلم من نامزد آن شد تا شما را به ديدن صفحه اي درخشان از تاريخ دلاوري هاي مرداني ببرد كه ما و نسل هاي آينده را مديون خود ساخته اند.

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ آذر ۱۳۹۶ ] [ ۰۵:۵۱:۱۱ ] [ iranembberlin ] [ نظرات (0) ]

نهادهاي اقتصادي ايراني مقيم و ساكن آلمان با سفارت ايران در برلين نشست هماهنگي برگزار كردند

سفارت جمهوري اسلامي ايران در برلين به منظور هماهنگي هاي هر چه بيشتر با نهاد هاي اقتصادي و بانكي ايراني مقيم كشور آلمان 4 مهر 1396 در شهر دوسلدورف برگزار گرديد و در خصوص مسائل مختلف گفتگو و توافق نظر شد.

در اين نشست كه با حضور جناب آقاي ماجدي، سفير جمهوري اسلامي ايران در آلمان و رايزنان اقتصادي سفارت برلين برگزار گرديد، آخرين وضعيت همكاري نهادهاي اقتصادي و بانكي كشورمان با شركتها، بانك ها و موسسات مالي كشور آلمان مورد بازبيني قرار گرفته و چالشهاي موجود بر سر راه توسعه همكاري هاي اقتصادي دوجانبه نيز مورد بررسي قرار گرفت.

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۱ آذر ۱۳۹۶ ] [ ۰۱:۱۶:۵۷ ] [ iranembberlin ] [ نظرات (0) ]

نشست كارشناسان صنعت پتروشيمي ايران با شركت هاي آلماني در سفارت برلين

 

 

با هماهنگي و برنامه ريزي هاي صورت گرفته سفارت ايران در برلين  و به منظور بررسي و پيگيري همكاري شركت‌هاي ايراني و آلماني در حوزه پتروشيمي، پخش و پالايش فراورده‌هاي نفتي و همچنين فراهم آوردن امكان تصميم‌گيري سريع و بي‌واسطه در خصوص واگذاري و آغاز اجراي پروژه‌هاي مذكور، نشست صنعت پتروشيمي ايران با حضور شركت‌ها و بانك‌هاي عمده دو كشور، شركت‌هاي سرمايه‌گذاري و مقامات وزارت نفت جمهوري اسلامي ايران در تاريخ ۱۸ آبان ۱۳۹۵ (۸ نوامبر ۲۰۱۶) در محل سفارت جمهوري اسلامي ايران در برلين برگزار گرديد.

در اين نشست كه در ظي يك روز در برلين و محل سفارت ايران در برلين برگزار شد جناب آقاي ماجدي، سفير محترم ايران در المان و سركار خانم شاهدايي، معاون محترم وزير نفت و رئيس شركت ملي پتروشيمي كشورمان به ايراد سخنراني پرداختند و بدين شكل اين نشست افتتاح گرديد.  در ادامه اين نشست شركت‌ها و هلدينگ‌هاي بزرگ پتروشيمي ايران به معرفي پروژه‌هاي آماده واگذاري  خود پرداخته و بعدالظهر همان روز نيز در قالب جلسات دوجانبه، در خصوص جزئيات فني و مالي پروژه‌هاي مورد نظر با طرف‌هاي آلماني به بحث و تبادل نظر و ارائه طرح هاي سرمايه گذاري پرداخته و راه هاي همكاري بيشتر را بررسي نمودند.

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ آذر ۱۳۹۶ ] [ ۱۱:۳۷:۴۳ ] [ iranembberlin ] [ نظرات (0) ]

جمعي از بانوان كارآفرين ايران به هماهنگي سفارت ايران در برلين از ايالت نيدرزاكسن آلمان بازديد كردند

 

 

بانوان كارآفرين و فعال ايران متشكل از هيئتي بيش از 20 نفر و با همراهي چند تن از كاركنان سفارت برلين در حوزه اقتصادي  از تاريخ 3 الي 6 مهر ماه سال جاري به منظور ملاقات و گفتگو با نمايندگان صنايع  و شركت هاي تجاري ايالت نيدرزاكسن آلمان  به شهر هانوفر سفر كردند.

 اعضاي اين هيات ايراني به همراه دوتن از رايزنان اقتصادي سفارت جمهوري اسلامي ايران در برلين در نشستي كه توسط اتاق بازرگاني ايالت نيدرزاكسن برگزار شد شركت جسته و با برخي از اعضاي اتاق مذكور و نمايندگان شركت هاي آلماني در خصوص توسعه مناسبات تجاري گفتگو نمودند. هيات اعزامي از كشورمان همچنين از چندين شركت فعال آلماني  كه در زمينه هاي مختلف صنعتي ، بهداشتي و دارويي  فعاليت مي كنند بازديد و در كارگاه آموزشي  تحت عنوان Women Power in Management شركت كردند.

 اعضاي اين هيات كه با هماهنگي اتاق بازرگاني مشترك ايران و ايالت نيدرزاكسن و با برنامه ريزي و هماهنگي سفارت ايران در برلين به آلمان سفر كرده بود با برخي مقامات وزارت اقتصاد و كار ايالت نيدرزاكسن نيز ملاقات و در ضيافت شامي كه به افتخار ايشان برگزار شده بود حضور يافتند. 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ] [ ۱۱:۱۵:۱۴ ] [ iranembberlin ] [ نظرات (0) ]
ايران در سال هاي اخير چه موفقيت هاي علمي داشته است؟


خوشبختانه با تمام فشارهاي اقتصادي و تحريم هاي نا جوانمردانه عليه ايران هر ساله به موفقيت هاي علمي ايران افزوده شده است. جامعه علمي ايران هيچ سالي را به پايان نمي رساند مگر با كسب افتخارات علمي متعدد . طي سال هاي ، باوجود تمام مشكلات ، كمبود ها و محدوديت ها هاي ناشي از تحريم ها،موفقيت ها و دستاوردهاي ارزشمندي در عرصه هاي گوناگون علوم وفناوري هاي نوين اعم از هوافضا ، پزشكي، داروسازي ، فناوري هسته اي و… به دست توانمندمحققان ايراني رقم خورد و بار ها و بار ها نام پر آوازه ايران در جهان طنين انداز شده است. موفقيت ايران در پرتاب كاوشگر حامل موجود زنده به فضا ، توليد انواع راديو داروها و داروهاي نوتركيب و… تنها بخشي از ده ها دستاوردي است كه به همت متخصصان ايراني در اين سال ها حاصل شده وچشم اندازهاي اميد بخشي در افق آينده علمي كشور پديدآورده است. آن چه مي خوانيد مروري است بر دستاوردها و موفقيت هاي جامعه علمي كشور در سال هاي مذكور است.


موفقيت ايران در پرتاب كاوشگر حامل موجود زنده به فضا

كاوشگر ايراني«پيشگام» حامل موجود زنده (ميمون-رزوس ) با موفقيت به فضا پرتاب و بازيابي شد. بدين ترتيب دانشمندان و متخصصان فضايي كشورمان موفق شدند با برداشتن گام بلند ديگري در عرصه فناوري پيشرفته فضايي، پروژه ارسال حيات به فضا را كه در انحصار چند كشور معدود است،به اجرا درآورند.ميمون فضانورد ايراني تازه‌ترين عضو مزرعه حيوانات فضايي است كه با اعزام موفقيت آميز به فضا، ايران را در كنار روسيه، آمريكا، فرانسه، آرژانتين، ژاپن و چين در فهرست معدود كشورهايي قرار داده است كه تاكنون موفق به ارسال موجودزنده به فضا شده اند.در واقع ايران با اين پرتاب موفقيت آميز گام نخست براي اعزام انسان به فضا رابرداشت.

اولين پيوند موفقيت آميز دست در خاورميانه
تحقيقات ۱۱ساله محققان كشور براي انجام پيوند دست سرانجام در سال هاي اشاره شده به نتيجه رسيد و متخصصان كشورمان موفق شدند اولين جراحي پيوند دست خاور ميانه را طي مدت بيش از ۸ساعت در بيمارستان ۱۵خردادبه انجام بر سانند. در جريان اين عمل بي سابقه دست جوان ۲۵ساله اي كه در اثر تصادف رانندگي دچار مرگ مغزي شده بود، به بيماري ۳۸ساله پيوند زده شد .به گفته دكتر ولايتي رئيس بيمارستان مسيح دانشوري، در اين عمل بي سابقه به طور همزمان چند پيوند از جمله پيوند شريان، اعصاب دست، استخوان و پوست انجام شد و اين براي اولين بار است كه در منطقه و جهان اسلام پيوند دست از يك بيمار مرگ مغزي انجام مي شود. 

بهره برداري از اولين شتاب دهنده خطي درمان تومورهاي سرطاني در كشور
اولين شتاب دهنده خطي ساخت ايران با قابليت نابودسازي و درمان رونمايي و همزمان ، خط توليد شتاب دهنده خطي درمان تومورهاي سرطاني با ظرفيت توليد سالانه ۱۰دستگاه راه اندازي شد . تا پيش از اين فناوري ساخت دستگاه شتاب دهنده خطي تنها در اختيار كشورهايي از جمله آمريكا ، ژاپن و چين بود كه ايران با ساخت اين شتابگر در زمره ۵كشور توليد كننده اين دستگاه قرار گرفت. به گفته معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت ،اين دستگاه با تابش پرتو ايكس (فوتون تراپي ) و الكترون (الكترون تراپي) به تومورهاي سرطاني حمله مي كند ودر نتيجه باعث كوچك شدن تدريجي تومورها و در نهايت نابودي آن ها مي شود.

ايران با توليد سوخت بيوديزل به روش«CVR»،انحصار آمريكا را شكست
محققان ايراني موفق به توليد سوخت بيوديزل به روش«CVR» شدند كه دانش فني توليد اين نوع سوخت تاپيش از اين در انحصار آمريكا بوده است . نخستين خط توليد سوخت بيوديزل در اصفهان راه اندازي شد . از اين پس سالانه ۱۲۰هزار تن سوخت پاك در كشور توليد مي شود. بيوديزل جايگزين مناسبي براي گازوئيل است، اين سوخت از ضايعات روغن هاي گياهي توليد مي شود . درصد آلايندگي ناشي از سوخت بيوديزل ۶۰۰بار كمتر از سوخت ديزل معمولي است. به گفته مجري طرح، در روشCVR، سوخت بيوديزل در كسري از ثانيه توليد مي شود.
توليد دارو هاي ضد سرطان

توليد ۲داروي در مان بيماري هاي قلبي وسرطان به عنوان دومين كشور جهان
توليد ۲داروي نوتركيب ” رتيپلاس” (موثر در رفع لخته هاي خوني و درمان بيماري هاي قلبي وعروقي ) و”پگاستريم” ( براي درمان سرطان و نقص ايمني مادرزادي در كودكان) توسط محققان پارك فناوري پرديس كه به تازگي از جمله مهم ترين دستاوردهاي محققان كشورمان است كه ايران را در جايگاه دومين كشور توليد كننده اين داروها در جهان قرار داد.

راه اندازي شبكه ملي«گريد»با ۱۴ابررايانه براي انجام محاسبات پيچيده علمي
با راه اندازي شبكه ابر رايانه ملي ،تحول عظيمي در عرصه انجام پروژه هاي علمي پيشرفته با امكان بهره مندي تمام دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي و نهاد هاي مختلف از توان محاسباتي اين شبكه در حوزه هاي مختلف و به طور كلي در تحقيقاتي كه نياز به محاسبات عظيم دارد، ايجاد مي شود. هدف از فناوري گريد، يكپارچه كردن منابع پردازشي شامل رايانه ها، داده هاي خام، آشكارسازها و دستگاه هاي آزمايشگاهي است كه از طريق يك شبكه(مانند اينترنت) به همديگر متصل شده اند؛ با فناوري گريد مي توان منابع محاسباتي يك موسسه يا دانشگاه، دانشگاه ها يا موسسه‌هاي يك كشور و يا چندين موسسه بين المللي را كه به ترتيب گريد محلي،گريد ملي و گريد جهاني ناميده مي شوند، يكپارچه كرد. درمرحله اول طرح كلان ملي تورين محاسباتي در ۲دانشگاه، مركز ابررايانه ملي راه اندازي شد و در مرحله دوم حداقل در ۱۲دانشگاه و مركز علمي ديگر ، ابر رايانه‌هايي با توان پردازشي كم راه اندازي و از طريق تورين محاسباتي ملي به يكديگر متصل مي شود.

راه اندازي قدرتمندترين موتور جست وجوي خبر فارسي
يكي ديگر از مهم ترين دستاوردهاي محققان كشورمان راه اندازي قدرتمند ترين موتور جست و جوي خبر فارسي بود كه به همت متخصصان يكي از شركت هاي دانش بنيان پارك فناوري دانشگاه تهران پس از ۶سال تلاش مستمر محقق شد . اين محققان با دستيابي به دانش فني طراحي موتورهاي جست وجو موفق شدند قدرتمندترين موتور جست وجوي ايراني محتواي فارسي زبان را در حوزه اخبار راه اندازي كنند. اين موتور جست وجو يك موتور جست‌وجوي تخصصي خبر است كه با قابليت رصد لحظه به لحظه بيش از ۴۰۰سايت خبري نيازهاي پژوهشگران، دانشگاهيان و خبرنگاران را برآورده مي كند . اين موتور جست وجو كه در آدرسTNEWS.IR قابل دسترسي است، عميق ترين موتور جست وجو در حوزه خبر است كه به طور تخصصي خدمات خود را در حوزه خبر ارائه مي دهد. اين جست وجوگر ايراني يك موتور جست وجوي عمومي نيست بلكه يك موتور جست وجوي تخصصي با گرايش خبر است.

توليد اولين نانوداروي ضدسرطان ساخت ايران وشكست انحصار آمريكا
“سينادو كسوزوم “اولين نانوداروي ضدسرطان توليد شده توسط محققان كشورمان، ۹۱توليد ودر داروخانه هاي كشور توزيع شد .به گفته مجري پروژه، فناوري ساخت اين دارو تاكنون در انحصار آمريكا بوده و ايران در واقع دومين كشور دنياست كه با شكست انحصار آمريكا، به فناوري ساخت اين نانوداروي ضدسرطان دست يافته و موفق به توليد انبوه و توزيع آن در بازار شده است. اين دارو به دليل بهره گيري از نانوذرات به صورت هدفمند تنها بافت تومور را هدف قرار مي دهد.اين فرآورده در درمان سرطان سينه، سرطان تخمدان (در حالت هاي خاص)، مولتيپل ميلوما كه نوعي سرطان خون است و همچنين نوعي سرطان بافت نرم به نام «كاپوسي ساركوماي» مورد استفاده قرار مي گيرد.
ساير اطلاعات و اخبار در سايت سفارت ايران در برلين

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۵۹:۵۴ ] [ iranembberlin ] [ نظرات (0) ]
ايران در سال هاي اخير چه موفقيت هاي علمي داشته است؟


خوشبختانه با تمام فشارهاي اقتصادي و تحريم هاي نا جوانمردانه عليه ايران هر ساله به موفقيت هاي علمي ايران افزوده شده است. جامعه علمي ايران هيچ سالي را به پايان نمي رساند مگر با كسب افتخارات علمي متعدد . طي سال هاي ، باوجود تمام مشكلات ، كمبود ها و محدوديت ها هاي ناشي از تحريم ها،موفقيت ها و دستاوردهاي ارزشمندي در عرصه هاي گوناگون علوم وفناوري هاي نوين اعم از هوافضا ، پزشكي، داروسازي ، فناوري هسته اي و… به دست توانمندمحققان ايراني رقم خورد و بار ها و بار ها نام پر آوازه ايران در جهان طنين انداز شده است. موفقيت ايران در پرتاب كاوشگر حامل موجود زنده به فضا ، توليد انواع راديو داروها و داروهاي نوتركيب و… تنها بخشي از ده ها دستاوردي است كه به همت متخصصان ايراني در اين سال ها حاصل شده وچشم اندازهاي اميد بخشي در افق آينده علمي كشور پديدآورده است. آن چه مي خوانيد مروري است بر دستاوردها و موفقيت هاي جامعه علمي كشور در سال هاي مذكور است.


موفقيت ايران در پرتاب كاوشگر حامل موجود زنده به فضا

كاوشگر ايراني«پيشگام» حامل موجود زنده (ميمون-رزوس ) با موفقيت به فضا پرتاب و بازيابي شد. بدين ترتيب دانشمندان و متخصصان فضايي كشورمان موفق شدند با برداشتن گام بلند ديگري در عرصه فناوري پيشرفته فضايي، پروژه ارسال حيات به فضا را كه در انحصار چند كشور معدود است،به اجرا درآورند.ميمون فضانورد ايراني تازه‌ترين عضو مزرعه حيوانات فضايي است كه با اعزام موفقيت آميز به فضا، ايران را در كنار روسيه، آمريكا، فرانسه، آرژانتين، ژاپن و چين در فهرست معدود كشورهايي قرار داده است كه تاكنون موفق به ارسال موجودزنده به فضا شده اند.در واقع ايران با اين پرتاب موفقيت آميز گام نخست براي اعزام انسان به فضا رابرداشت.

اولين پيوند موفقيت آميز دست در خاورميانه
تحقيقات ۱۱ساله محققان كشور براي انجام پيوند دست سرانجام در سال هاي اشاره شده به نتيجه رسيد و متخصصان كشورمان موفق شدند اولين جراحي پيوند دست خاور ميانه را طي مدت بيش از ۸ساعت در بيمارستان ۱۵خردادبه انجام بر سانند. در جريان اين عمل بي سابقه دست جوان ۲۵ساله اي كه در اثر تصادف رانندگي دچار مرگ مغزي شده بود، به بيماري ۳۸ساله پيوند زده شد .به گفته دكتر ولايتي رئيس بيمارستان مسيح دانشوري، در اين عمل بي سابقه به طور همزمان چند پيوند از جمله پيوند شريان، اعصاب دست، استخوان و پوست انجام شد و اين براي اولين بار است كه در منطقه و جهان اسلام پيوند دست از يك بيمار مرگ مغزي انجام مي شود. 

بهره برداري از اولين شتاب دهنده خطي درمان تومورهاي سرطاني در كشور
اولين شتاب دهنده خطي ساخت ايران با قابليت نابودسازي و درمان رونمايي و همزمان ، خط توليد شتاب دهنده خطي درمان تومورهاي سرطاني با ظرفيت توليد سالانه ۱۰دستگاه راه اندازي شد . تا پيش از اين فناوري ساخت دستگاه شتاب دهنده خطي تنها در اختيار كشورهايي از جمله آمريكا ، ژاپن و چين بود كه ايران با ساخت اين شتابگر در زمره ۵كشور توليد كننده اين دستگاه قرار گرفت. به گفته معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت ،اين دستگاه با تابش پرتو ايكس (فوتون تراپي ) و الكترون (الكترون تراپي) به تومورهاي سرطاني حمله مي كند ودر نتيجه باعث كوچك شدن تدريجي تومورها و در نهايت نابودي آن ها مي شود.

ايران با توليد سوخت بيوديزل به روش«CVR»،انحصار آمريكا را شكست
محققان ايراني موفق به توليد سوخت بيوديزل به روش«CVR» شدند كه دانش فني توليد اين نوع سوخت تاپيش از اين در انحصار آمريكا بوده است . نخستين خط توليد سوخت بيوديزل در اصفهان راه اندازي شد . از اين پس سالانه ۱۲۰هزار تن سوخت پاك در كشور توليد مي شود. بيوديزل جايگزين مناسبي براي گازوئيل است، اين سوخت از ضايعات روغن هاي گياهي توليد مي شود . درصد آلايندگي ناشي از سوخت بيوديزل ۶۰۰بار كمتر از سوخت ديزل معمولي است. به گفته مجري طرح، در روشCVR، سوخت بيوديزل در كسري از ثانيه توليد مي شود.
توليد دارو هاي ضد سرطان

توليد ۲داروي در مان بيماري هاي قلبي وسرطان به عنوان دومين كشور جهان
توليد ۲داروي نوتركيب ” رتيپلاس” (موثر در رفع لخته هاي خوني و درمان بيماري هاي قلبي وعروقي ) و”پگاستريم” ( براي درمان سرطان و نقص ايمني مادرزادي در كودكان) توسط محققان پارك فناوري پرديس كه به تازگي از جمله مهم ترين دستاوردهاي محققان كشورمان است كه ايران را در جايگاه دومين كشور توليد كننده اين داروها در جهان قرار داد.

راه اندازي شبكه ملي«گريد»با ۱۴ابررايانه براي انجام محاسبات پيچيده علمي
با راه اندازي شبكه ابر رايانه ملي ،تحول عظيمي در عرصه انجام پروژه هاي علمي پيشرفته با امكان بهره مندي تمام دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي و نهاد هاي مختلف از توان محاسباتي اين شبكه در حوزه هاي مختلف و به طور كلي در تحقيقاتي كه نياز به محاسبات عظيم دارد، ايجاد مي شود. هدف از فناوري گريد، يكپارچه كردن منابع پردازشي شامل رايانه ها، داده هاي خام، آشكارسازها و دستگاه هاي آزمايشگاهي است كه از طريق يك شبكه(مانند اينترنت) به همديگر متصل شده اند؛ با فناوري گريد مي توان منابع محاسباتي يك موسسه يا دانشگاه، دانشگاه ها يا موسسه‌هاي يك كشور و يا چندين موسسه بين المللي را كه به ترتيب گريد محلي،گريد ملي و گريد جهاني ناميده مي شوند، يكپارچه كرد. درمرحله اول طرح كلان ملي تورين محاسباتي در ۲دانشگاه، مركز ابررايانه ملي راه اندازي شد و در مرحله دوم حداقل در ۱۲دانشگاه و مركز علمي ديگر ، ابر رايانه‌هايي با توان پردازشي كم راه اندازي و از طريق تورين محاسباتي ملي به يكديگر متصل مي شود.

راه اندازي قدرتمندترين موتور جست وجوي خبر فارسي
يكي ديگر از مهم ترين دستاوردهاي محققان كشورمان راه اندازي قدرتمند ترين موتور جست و جوي خبر فارسي بود كه به همت متخصصان يكي از شركت هاي دانش بنيان پارك فناوري دانشگاه تهران پس از ۶سال تلاش مستمر محقق شد . اين محققان با دستيابي به دانش فني طراحي موتورهاي جست وجو موفق شدند قدرتمندترين موتور جست وجوي ايراني محتواي فارسي زبان را در حوزه اخبار راه اندازي كنند. اين موتور جست وجو يك موتور جست‌وجوي تخصصي خبر است كه با قابليت رصد لحظه به لحظه بيش از ۴۰۰سايت خبري نيازهاي پژوهشگران، دانشگاهيان و خبرنگاران را برآورده مي كند . اين موتور جست وجو كه در آدرسTNEWS.IR قابل دسترسي است، عميق ترين موتور جست وجو در حوزه خبر است كه به طور تخصصي خدمات خود را در حوزه خبر ارائه مي دهد. اين جست وجوگر ايراني يك موتور جست وجوي عمومي نيست بلكه يك موتور جست وجوي تخصصي با گرايش خبر است.

توليد اولين نانوداروي ضدسرطان ساخت ايران وشكست انحصار آمريكا
“سينادو كسوزوم “اولين نانوداروي ضدسرطان توليد شده توسط محققان كشورمان، ۹۱توليد ودر داروخانه هاي كشور توزيع شد .به گفته مجري پروژه، فناوري ساخت اين دارو تاكنون در انحصار آمريكا بوده و ايران در واقع دومين كشور دنياست كه با شكست انحصار آمريكا، به فناوري ساخت اين نانوداروي ضدسرطان دست يافته و موفق به توليد انبوه و توزيع آن در بازار شده است. اين دارو به دليل بهره گيري از نانوذرات به صورت هدفمند تنها بافت تومور را هدف قرار مي دهد.اين فرآورده در درمان سرطان سينه، سرطان تخمدان (در حالت هاي خاص)، مولتيپل ميلوما كه نوعي سرطان خون است و همچنين نوعي سرطان بافت نرم به نام «كاپوسي ساركوماي» مورد استفاده قرار مي گيرد.
ساير اطلاعات و اخبار در سايت سفارت ايران در برلين

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۵۹:۵۲ ] [ iranembberlin ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 23
دیروز : 107
افراد آنلاین : 1
همه : 2092
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

اینستاگرامی ها

  دستگاه برش لیزر  /  تور نجف /  دوربین مداربسته بیسیمسئو کار حرفه ای  / تشک بادی /  رزرو هتل /  هتل اسپیناس پالاس / ثبت آگهی رایگان / دستگاه برش لیزر / خدمات نظافتی در مشهد / خرید vpn